    Chemi-Con SMG50VB10RM5X11LL
    Part No.:
    SMG50VB10RM5X11LL
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Description:
    CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Chemi-Con
    Package/Case:
    Series:
    SMG
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    19.89Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    60 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    108 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.079" (2.00mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Category:
    1. How to order SMG50VB10RM5X11LL on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the SMG50VB10RM5X11LL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SMG50VB10RM5X11LL?
    Image SMG50VB10RM5X11LL
    Part Number SMG50VB10RM5X11LL
    Manufacturer Chemi-Con
    Package/Case
    Series SMG
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 19.89Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 60 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 108 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)