    Chemi-Con SMG50VB33RM5X11LL
    Part No.:
    SMG50VB33RM5X11LL
    Description:
    CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL TH
    Capacitance:
    33 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    6.027Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    125 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    225 mA @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.079" (2.00mm)
    Size / Dimension:
    0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    1. How to order SMG50VB33RM5X11LL on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the SMG50VB33RM5X11LL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SMG50VB33RM5X11LL?
    Image SMG50VB33RM5X11LL
    Part Number SMG50VB33RM5X11LL
    Product Status Obsolete
    Capacitance 33 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 6.027Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 125 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 225 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
    Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)