1N4004B-G.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1N4004B-G.
| Image | |
| Part Number | 1N4004B-G |
| Manufacturer | Comchip Technology |
| Series | - |
| Package/Case | DO-204AL, DO-41, Axial |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Technology | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 1 A |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 400 V |
| Capacitance @ Vr, F | 15pF @ 4V, 1MHz |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | DO-41 |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |