ACDST-70-HF.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ACDST-70-HF.
| Image |  |
| Part Number | ACDST-2004S-HF | ACDST-99-G | ACDST-70-HF | ACDST-99-HF | ACDST6-4448TI-G |
| Series | - | - | - | - | - |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Obsolete |
| Technology | Standard | Standard | Standard | Standard | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300 V | 70 V | 70 V | 70 V | 75 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 225mA | 200mA | 200mA | 200mA | 100mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 100 mA | 1.25 V @ 150 mA | 1.25 V @ 150 mA | 1.25 V @ 150 mA | 1 V @ 100 mA |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50 ns | 6 ns | 6 ns | 6 ns | 4 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 nA @ 240 V | 2.5 µA @ 70 V | 2.5 µA @ 70 V | 2.5 µA @ 70 V | 25 nA @ 20 V |