    CTS-Frequency Controls 520T15IA40M0000
    Part No.:
    520T15IA40M0000
    Manufacturer:
    CTS-Frequency Controls
    Category:
    Oscillators
    Package:
    4-SMD, No Lead
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED520T15IA40M0000.pdf
    Description:
    XTAL OSC VCTCXO 40.0000MHZ SNWV
    Manufacturer:
    CTS-Frequency Controls
    Series:
    520
    Package/Case:
    4-SMD, No Lead
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Base Resonator:
    Crystal
    Type:
    VCTCXO
    Frequency:
    40 MHz
    Function:
    Output:
    Clipped Sine Wave
    Voltage - Supply:
    2.8V
    Frequency Stability:
    ±1.5ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    2.5mA
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.031" (0.80mm)
    Category:
    Oscillators
    1. How to order 520T15IA40M0000 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the 520T15IA40M0000 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 520T15IA40M0000?
    Image 520T15IA40M0000
    Part Number 520T15IA40M0000
    Manufacturer CTS-Frequency Controls
    Series 520
    Package/Case 4-SMD, No Lead
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Base Resonator Crystal
    Type VCTCXO
    Frequency 40 MHz
    Function -
    Output Clipped Sine Wave
    Voltage - Supply 2.8V
    Frequency Stability ±1.5ppm
    Absolute Pull Range (APR) -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth -
    Current - Supply (Max) 2.5mA
    Ratings -
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)