    CTS-Frequency Controls 581ER50002ITT
    Part No.:
    581ER50002ITT
    Manufacturer:
    CTS-Frequency Controls
    Category:
    Oscillators
    Package:
    8-SMD, No Lead
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED581ER50002ITT.pdf
    Description:
    5.0mm x 3.2mm Surface Mount Stra
    Manufacturer:
    CTS-Frequency Controls
    Series:
    581
    Package/Case:
    8-SMD, No Lead
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Base Resonator:
    Crystal
    Type:
    TCXO
    Frequency:
    50 MHz
    Function:
    Standby (Power Down)
    Output:
    HCMOS
    Voltage - Supply:
    3V
    Frequency Stability:
    ±200ppb
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    9.5mA
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.079" (2.00mm)
    Category:
    Oscillators
    1. How to order 581ER50002ITT on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the 581ER50002ITT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 581ER50002ITT?
    Image 581ER50002ITT
    Part Number 581ER50002ITT
    Manufacturer CTS-Frequency Controls
    Series 581
    Package/Case 8-SMD, No Lead
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Base Resonator Crystal
    Type TCXO
    Frequency 50 MHz
    Function Standby (Power Down)
    Output HCMOS
    Voltage - Supply 3V
    Frequency Stability ±200ppb
    Absolute Pull Range (APR) -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Spread Spectrum Bandwidth -
    Current - Supply (Max) 9.5mA
    Ratings -
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)