    CTS-Frequency Controls 581R50002CAT
    Part No.:
    581R50002CAT
    Manufacturer:
    CTS-Frequency Controls
    Category:
    Oscillators
    Package:
    8-SMD, No Lead
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED581R50002CAT.pdf
    Description:
    5.0mm x 3.2mm Surface Mount Stra
    Manufacturer:
    CTS-Frequency Controls
    Series:
    581
    Package/Case:
    8-SMD, No Lead
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Base Resonator:
    Crystal
    Type:
    VCTCXO
    Frequency:
    50 MHz
    Function:
    Output:
    HCMOS
    Voltage - Supply:
    3V
    Frequency Stability:
    ±200ppb
    Absolute Pull Range (APR):
    ±5ppm
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 70°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    9.5mA
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.079" (2.00mm)
    Category:
    Oscillators
    1. How to order 581R50002CAT on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the 581R50002CAT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 581R50002CAT?
    Image 581R50002CAT
    Part Number 581R50002CAT
    Manufacturer CTS-Frequency Controls
    Series 581
    Package/Case 8-SMD, No Lead
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Base Resonator Crystal
    Type VCTCXO
    Frequency 50 MHz
    Function -
    Output HCMOS
    Voltage - Supply 3V
    Frequency Stability ±200ppb
    Absolute Pull Range (APR) ±5ppm
    Operating Temperature -20°C ~ 70°C
    Spread Spectrum Bandwidth -
    Current - Supply (Max) 9.5mA
    Ratings -
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)