    CTS-Frequency Controls DF0 S1-LHV20MC28
    Part No.:
    DF0 S1-LHV20MC28
    Manufacturer:
    CTS-Frequency Controls
    Category:
    Oscillators
    Package:
    6-SMD, No Lead
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDDF0 S1-LHV20MC28.pdf
    Description:
    XTAL OSC OCXO 20.0000MHZ HCMOS
    Manufacturer:
    CTS-Frequency Controls
    Series:
    DFO S1
    Package/Case:
    6-SMD, No Lead
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Base Resonator:
    Crystal
    Type:
    OCXO
    Frequency:
    20 MHz
    Function:
    Output:
    HCMOS
    Voltage - Supply:
    3.3V
    Frequency Stability:
    ±20ppb
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 70°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.571" L x 0.358" W (14.50mm x 9.10mm)
    Height - Seated (Max):
    0.272" (6.90mm)
    Category:
    Oscillators
    1. How to order DF0 S1-LHV20MC28 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the DF0 S1-LHV20MC28 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DF0 S1-LHV20MC28?
    Image DF0 S1-LHV20MC28
    Part Number DF0 S1-LHV20MC28
    Manufacturer CTS-Frequency Controls
    Series DFO S1
    Package/Case 6-SMD, No Lead
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Base Resonator Crystal
    Type OCXO
    Frequency 20 MHz
    Function -
    Output HCMOS
    Voltage - Supply 3.3V
    Frequency Stability ±20ppb
    Absolute Pull Range (APR) -
    Operating Temperature -20°C ~ 70°C
    Spread Spectrum Bandwidth -
    Current - Supply (Max) -
    Ratings -
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.571" L x 0.358" W (14.50mm x 9.10mm)
    Height - Seated (Max) 0.272" (6.90mm)