| Image |  |
| Part Number | DFBR030U3LP-13 |
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Series | SBR® |
| Package/Case | 8-UDFN Exposed Pad |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 30 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 3 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 370 mV @ 1 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 30 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |