MBR10200CS2TR-G1.pdf
| Image |  |
| Part Number | MBR10200CS2TR-E1 | MBR10200CS2TR-G1 |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated |
| Series | - | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete | Obsolete |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | 1 Pair Common Cathode |
| Technology | Schottky | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200 V | 200 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 5A | 5A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 950 mV @ 5 A | 950 mV @ 5 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150 µA @ 200 V | 150 µA @ 200 V |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) | 150°C (Max) |