MBRF20200CT-JT.pdf
| Image |  |
| Part Number | MBRF20200CT | MBRF20200CT-JT | MBRF20200CT-LJ |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated |
| Series | - | - | - |
| Packaging | Tube | Tube | Tube |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | 1 Pair Common Cathode | 1 Pair Common Cathode |
| Technology | Schottky | Schottky | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200 V | 200 V | 200 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A | 10A | 10A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 890 mV @ 10 A | 890 mV @ 10 A | 890 mV @ 10 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | - | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 200 V | 100 µA @ 200 V | 100 µA @ 200 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | -55°C ~ 175°C | -55°C ~ 175°C |