MBRF30100CT-LJ.pdf
| Image |  |
| Part Number | MBRF30100CT-LJ |
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Series | - |
| Package/Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Obsolete |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Technology | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 840 mV @ 15 A |
| Speed | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 µA @ 100 V |
| Operating Temperature - Junction | -50°C ~ 175°C |