| Image |  |
| Part Number | MMBD3004BRM-7 | MMBD3004BRM-7-F |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated |
| Series | - | - |
| Package/Case | SOT-23-6 | SOT-23-6 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key | Obsolete |
| Diode Configuration | 2 Pair Series Connection | 2 Pair Series Connection |
| Technology | Standard | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300 V | 300 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 225mA (DC) | 225mA (DC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25 V @ 200 mA | 1.25 V @ 200 mA |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50 ns | 50 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 nA @ 240 V | 100 nA @ 240 V |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C | -65°C ~ 150°C |