SBR10U40CT.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SBR10U40CT.
| Image |  |
| Part Number | SBR10U40CT | SBR10U40CTFP |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated |
| Series | SBR® | SBR® |
| Package/Case | TO-220-3 | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Packaging | Tube | Tube |
| Product Status | Active | Active |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | 1 Pair Common Cathode |
| Technology | Super Barrier | Super Barrier |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40 V | 40 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 5A | 5A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 440 mV @ 5 A | 440 mV @ 5 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500 µA @ 40 V | 500 µA @ 40 V |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C | -65°C ~ 150°C |