SBR20U100CTFP-G.pdf
| Image |  |
| Part Number | SBR20U100CTFP-G | SBR20U100CTFP |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated |
| Series | SBR® | SBR® |
| Package/Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Packaging | Tube | Tube |
| Product Status | Active | Obsolete |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | 1 Pair Common Cathode |
| Technology | Super Barrier | Super Barrier |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V | 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A | 10A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700 mV @ 10 A | 700 mV @ 10 A |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500 µA @ 100 V | 500 µA @ 100 V |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | -65°C ~ 175°C |