Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SBR20U60CT-01.
| Image |  |
| Part Number | SBR20U60CT | SBR20U60CTFP | SBR20U60CTFP-G | SBR20U60CT-01 |
| Series | SBR® | SBR® | SBR® | SBR® |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Product Status | Active | Obsolete | Active | Obsolete |
| Technology | Super Barrier | Super Barrier | Super Barrier | Super Barrier |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60 V | 60 V | 60 V | 60 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A | 10A | 20A | 20A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 710 mV @ 20 A | 710 mV @ 20 A | 710 mV @ 20 A | 710 mV @ 20 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | - | - | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500 µA @ 60 V | 500 µA @ 60 V | 500 µA @ 60 V | 500 µA @ 60 V |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C | -65°C ~ 150°C | -65°C ~ 150°C | -65°C ~ 150°C |