SBR30A60CTB-13.pdf
| Image |  |
| Part Number | SBR30A60CTB-13 | SBR30A60CTBQ-13 |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated |
| Series | SBR® | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active | Active |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | 1 Pair Common Cathode |
| Technology | Super Barrier | Super Barrier |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60 V | 60 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A | 15A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 630 mV @ 15 A | 630 mV @ 15 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500 µA @ 60 V | 330 µA @ 60 V |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C | -65°C ~ 150°C |