SBRT20U100CT.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SBRT20U100CT.
| Image |  |
| Part Number | SBRT20U100CT |
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Series | TrenchSBR |
| Package/Case | TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Obsolete |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Technology | Super Barrier |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 690 mV @ 10 A |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300 µA @ 100 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |