SBRT20U60SP5-7D.pdf
| Image |  |
| Part Number | SBRT20U60SP5-7 | SBRT20U60SP5-13 | SBRT20U60SP5-7D | SBRT20U60SP5-13D |
| Series | TrenchSBR | - | TrenchSBR | - |
| Package/Case | PowerDI™ 5 | PowerDI™ 5 | PowerDI™ 5 | PowerDI™ 5 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active | Active | Active | Obsolete |
| Technology | Super Barrier | Super Barrier | Super Barrier | Super Barrier |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60 V | 60 V | 60 V | 60 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | 20A | 20A | 20A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 570 mV @ 20 A | 530 mV @ 20 A | 570 mV @ 20 A | 530 mV @ 20 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | - | - | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 180 µA @ 60 V | 400 µA @ 60 V | 180 µA @ 60 V | 400 µA @ 60 V |
| Capacitance @ Vr, F | - | - | - | - |
| Grade | - | Automotive | - | Automotive |
| Qualification | - | AEC-Q101 | - | AEC-Q101 |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | PowerDI™ 5 | PowerDI™ 5 | PowerDI™ 5 | PowerDI™ 5 |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | -55°C ~ 150°C | -55°C ~ 150°C | -55°C ~ 150°C |