    Diodes Incorporated SDM10U45LP-7
    Part No.:
    SDM10U45LP-7
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    0402 (1006 Metric)
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDSDM10U45LP-7.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 40V 100MA 2DFN
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Series:
    Package/Case:
    0402 (1006 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    40 V
    Current - Average Rectified (Io):
    100mA
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    800 mV @ 100 mA
    Speed:
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    1 µA @ 25 V
    Capacitance @ Vr, F:
    15pF @ 10V, 1MHz
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    X1-DFN1006-2
    Operating Temperature - Junction:
    -40°C ~ 125°C
    Category:
    Single Diodes
    1. How to order SDM10U45LP-7 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the SDM10U45LP-7 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SDM10U45LP-7?
    Image SDM10U45LP-7
    Part Number SDM10U45LP-7
    Manufacturer Diodes Incorporated
    Series -
    Package/Case 0402 (1006 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
    Current - Average Rectified (Io) 100mA
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 800 mV @ 100 mA
    Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 25 V
    Capacitance @ Vr, F 15pF @ 10V, 1MHz
    Grade -
    Qualification -
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package X1-DFN1006-2
    Operating Temperature - Junction -40°C ~ 125°C