SDM20U40Q-7.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SDM20U40Q-7.
| Image |  |
| Part Number | SDM20U40Q-7 | SDM20U40Q-13 |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated |
| Series | - | - |
| Package/Case | SC-79, SOD-523 | SC-79, SOD-523 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active | Active |
| Technology | Schottky | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40 V | 40 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 250mA | 250mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600 mV @ 200 mA | 600 mV @ 200 mA |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 10 ns | 10 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 30 V | 5 µA @ 30 V |
| Capacitance @ Vr, F | 50pF @ 0V, 1MHz | 50pF @ 0V, 1MHz |
| Grade | Automotive | Automotive |
| Qualification | AEC-Q101 | AEC-Q101 |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOD-523 | SOD-523 |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 125°C | -65°C ~ 125°C |