| Image |  |
| Part Number | SDM2100S1F-7 | SDM2100S1FQ-7 | SDM2100S1F-7-2477 |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated |
| Series | - | - | - |
| Package/Case | SOD-123F | SOD-123F | SOD-123F |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Obsolete |
| Technology | Schottky | Schottky | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V | 100 V | 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | 2A | 2A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 830 mV @ 2 A | 830 mV @ 2 A | 830 mV @ 2 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | - | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150 nA @ 100 V | 150 nA @ 100 V | 150 nA @ 100 V |
| Capacitance @ Vr, F | 42pF @ 4V, 1MHz | 42pF @ 4V, 1MHz | 42pF @ 4V, 1MHz |
| Grade | - | Automotive | - |
| Qualification | - | AEC-Q101 | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOD-123F | SOD-123F | SOD-123F |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | -55°C ~ 175°C | -55°C ~ 175°C |