FP1005R3-R22-R.pdf
| Image |  |
| Part Number | FP1005R3-R08-R | FP1005R3-R22-R | FP1005R3-R10-R | FP1005R3-R12-R | FP1005R3-R15-R |
| Package/Case | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Material - Core | Ferrite | Ferrite | Ferrite | Ferrite | Ferrite |
| Inductance | 85 nH | 220 nH | 100 nH | 120 nH | 150 nH |
| Tolerance | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% |
| Current Rating (Amps) | 45 A | 45 A | 45 A | 45 A | 45 A |
| Current - Saturation (Isat) | 90A | 33A | 73A | 60A | 47A |
| Shielding | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 0.55mOhm | 0.55mOhm | 0.55mOhm | 0.55mOhm | 0.55mOhm |
| Q @ Freq | - | - | - | - | - |
| Frequency - Self Resonant | - | - | - | - | - |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz |
| Features | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - | - | - | - | - |
| Size / Dimension | 0.402" L x 0.276" W (10.20mm x 7.00mm) | 0.402" L x 0.276" W (10.20mm x 7.00mm) | 0.402" L x 0.276" W (10.20mm x 7.00mm) | 0.402" L x 0.276" W (10.20mm x 7.00mm) | 0.402" L x 0.276" W (10.20mm x 7.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.195" (4.95mm) | 0.195" (4.95mm) | 0.195" (4.95mm) | 0.195" (4.95mm) | 0.195" (4.95mm) |