FP1007R1-R17-R.pdf
| Image |  |
| Part Number | FP1007R1-R30-R | FP1007R1-R12-R | FP1007R1-R22-R | FP1007R1-R17-R | FP1007R1-R14-R |
| Inductance | 300 nH | 120 nH | 215 nH | 170 nH | 140 nH |
| Tolerance | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% |
| Current Rating (Amps) | 60 A | 60 A | 60 A | 60 A | 60 A |
| Current - Saturation (Isat) | 32A | 81A | 50A | 58A | 72A |
| Shielding | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 0.29mOhm | 0.29mOhm | 0.29mOhm | 0.29mOhm | 0.29mOhm |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz |
| Size / Dimension | 0.402" L x 0.307" W (10.20mm x 7.80mm) | 0.402" L x 0.307" W (10.20mm x 7.80mm) | 0.402" L x 0.307" W (10.20mm x 7.80mm) | 0.402" L x 0.307" W (10.20mm x 7.80mm) | 0.402" L x 0.307" W (10.20mm x 7.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.276" (7.00mm) | 0.276" (7.00mm) | 0.276" (7.00mm) | 0.276" (7.00mm) | 0.276" (7.00mm) |