MOVHE14V175Y-AP.pdf
| Image |  |
| Part Number | MOVHE14V175Y | MOVHE14V175Y-AP |
| Manufacturer | Eaton - Electronics Division | Eaton - Electronics Division |
| Package / Case | Disc 14mm | Disc 14mm |
| Series | MOVHE | MOVHE |
| Packaging | Bag | Tape & Box (TB) |
| Product Status | Active | Active |
| Maximum AC Volts | 175 V | 175 V |
| Maximum DC Volts | 225 V | 225 V |
| Varistor Voltage (Min) | 243 V | 243 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 270 V | 270 V |
| Varistor Voltage (Max) | 297 V | 297 V |
| Current - Surge | 6 kA | 6 kA |
| Energy | 99J | 99J |
| Number of Circuits | 1 | 1 |
| Capacitance @ Frequency | 740 pF @ 1 kHz | 740 pF @ 1 kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) | -40°C ~ 125°C (TA) |