SGH15N120RUFTU.pdf
| Image |  |
| Part Number | SGH15N120RUFTU |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Series | - |
| Package/Case | TO-3P-3, SC-65-3 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| IGBT Type | - |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200 V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 24 A |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 45 A |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 3V @ 15V, 15A |
| Power - Max | 180 W |
| Switching Energy | - |
| Input Type | Standard |
| Gate Charge | 108 nC |
| Td (on/off) @ 25°C | 20ns/60ns |
| Test Condition | 600V, 15A, 20Ohm, 15V |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |