MBR500200CT.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBR500200CT.
| Image |  |
| Part Number | MBR500200CT | MBR500200CTR |
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor | GeneSiC Semiconductor |
| Series | - | - |
| Package/Case | Twin Tower | Twin Tower |
| Packaging | Bulk | Bulk |
| Product Status | Obsolete | Obsolete |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | 1 Pair Common Anode |
| Technology | Schottky | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200 V | 200 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 250A | 250A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920 mV @ 250 A | 920 mV @ 250 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3 mA @ 200 V | 3 mA @ 200 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | -55°C ~ 150°C |