    IDEC ALFW29910D-G-12V
    Part No.:
    ALFW29910D-G-12V
    Manufacturer:
    IDEC
    Category:
    Pushbutton Switches
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDALFW29910D-G-12V.pdf
    Description:
    22MM PUSHBUTTON ILLUMINATED
    Manufacturer:
    IDEC
    Series:
    TW
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Panel Mount, Front
    Type:
    Standard, Illuminated
    Circuit:
    SPST-NO
    Switch Function:
    Off-Mom
    Current Rating (Amps):
    10A (AC/DC)
    Voltage Rating - AC:
    110 V
    Voltage Rating - DC:
    24 V
    Actuator Type:
    Round, Button
    Actuator Marking:
    Color - Actuator/Cap:
    Green
    Illumination Type, Color:
    LED, Green
    Illumination Voltage (Nominal):
    12 VAC/DC
    Termination Style:
    Screw Terminal
    Ingress Protection:
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Features:
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 22.30mm Dia
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 50°C
    Category:
    Pushbutton Switches
    1. How to order ALFW29910D-G-12V on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the ALFW29910D-G-12V price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ALFW29910D-G-12V?
    Image ALFW29910D-R-6V ALFW29910D-W-24V ALFW29910D-Y-24V ALFW29910D-G-12V ALFW29910D-G-24V
    Part Number ALFW29910D-R-6V ALFW29910D-W-24V ALFW29910D-Y-24V ALFW29910D-G-12V ALFW29910D-G-24V
    Manufacturer IDEC IDEC IDEC IDEC IDEC
    Series * * * TW TW
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type - - - Panel Mount, Front Panel Mount, Front
    Type - - - Standard, Illuminated Standard, Illuminated
    Circuit - - - SPST-NO SPST-NO
    Switch Function - - - Off-Mom Off-Mom
    Current Rating (Amps) - - - 10A (AC/DC) 10A (AC/DC)
    Voltage Rating - AC - - - 110 V 110 V
    Voltage Rating - DC - - - 24 V 24 V
    Actuator Type - - - Round, Button Round, Button
    Actuator Marking - - - - -
    Color - Actuator/Cap - - - Green Green
    Illumination Type, Color - - - LED, Green LED, Green
    Illumination Voltage (Nominal) - - - 12 VAC/DC 24 VAC/DC
    Termination Style - - - Screw Terminal Screw Terminal
    Ingress Protection - - - IP65 - Dust Tight, Water Resistant IP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Features - - - - -
    Panel Cutout Dimensions - - - Circular - 22.30mm Dia Circular - 22.30mm Dia
    Operating Temperature - - - -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C