    ITT Cannon, LLC KPSE01F22-55P
    Part No.:
    KPSE01F22-55P
    Manufacturer:
    ITT Cannon, LLC
    Category:
    Circular Connector Assemblies
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDKPSE01F22-55P.pdf
    Description:
    CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
    Shipping
    Inventory:281
    Comments
    In Stock:281
    Manufacturer:
    ITT Cannon, LLC
    Series:
    KPSE
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Receptacle, Male Pins
    Number of Positions:
    55
    Grade:
    Qualification:
    Shell Size - Insert:
    22-55
    Shell Size, MIL:
    Mounting Type:
    Free Hanging (In-Line)
    Mounting Feature:
    Termination:
    Crimp
    Fastening Type:
    Bayonet Lock
    Orientation:
    N (Normal)
    Primary Material:
    Metal
    Shell Material:
    Aluminum Alloy
    Shell Finish:
    Olive Drab Cadmium
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Color:
    Olive Drab
    Ingress Protection:
    Environment Resistant
    Material Flammability Rating:
    Shielding:
    Current Rating (Amps):
    7.5A
    Voltage Rating:
    600VAC, 850VDC
    Cable Opening:
    Category:
    Circular Connector Assemblies
    1. How to order KPSE01F22-55P on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the KPSE01F22-55P price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KPSE01F22-55P?
    Image KPSE01F22-21P KPSE01F22-21PW KPSE01F22-55PX KPSE01F22-55PW KPSE01F22-55P
    Part Number KPSE01F22-21P KPSE01F22-21PW KPSE01F22-55PX KPSE01F22-55PW KPSE01F22-55P
    Manufacturer ITT Cannon, LLC ITT Cannon, LLC ITT Cannon, LLC ITT Cannon, LLC ITT Cannon, LLC
    Series KPSE KPSE KPSE KPSE KPSE
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Number of Positions 21 21 55 55 55
    Grade - - - - -
    Qualification - - - - -
    Shell Size - Insert 22-21 22-21 22-55 22-55 22-55
    Shell Size, MIL - - - - -
    Mounting Feature - - - - -
    Termination Crimp Crimp Crimp Crimp Crimp
    Fastening Type Bayonet Lock Bayonet Lock Bayonet Lock Bayonet Lock Bayonet Lock
    Orientation N (Normal) W X W N (Normal)
    Primary Material Metal Metal Metal Metal Metal
    Shell Material Aluminum Alloy Aluminum Alloy Aluminum Alloy Aluminum Alloy Aluminum Alloy
    Contact Finish - Mating Gold Gold Gold Gold Gold
    Color Olive Drab Olive Drab Olive Drab Olive Drab Olive Drab
    Shielding - - - - -
    Current Rating (Amps) 13A 13A 7.5A 7.5A 7.5A
    Voltage Rating 1000VAC, 1400VDC 1000VAC, 1400VDC 600VAC, 850VDC 600VAC, 850VDC 600VAC, 850VDC