| Image |  |
| Part Number | SCEF502W122M4GV001U |
| Manufacturer | Johanson Dielectrics Inc. |
| Series | PolyTerm®, SC-BME |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 1200 pF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 250VAC |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | X1, Y2 |
| Applications | Safety |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 2220 (5750 Metric) |
| Size / Dimension | 0.225" L x 0.200" W (5.72mm x 5.08mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.150" (3.81mm) |