    KEMET C052C222F1G5TA
    Part No.:
    C052C222F1G5TA
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC052C222F1G5TA.pdf
    Capacitance:
    2200 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    100V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
    Height - Seated (Max):
    0.245" (6.22mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C052C222F1G5TA on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C052C222F1G5TA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C052C222F1G5TA?
    Image C052C222F1G5TA
    Part Number C052C222F1G5TA
    Product Status Active
    Capacitance 2200 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
    Height - Seated (Max) 0.245" (6.22mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm)