    KEMET C052C392F1G5TA
    Part No.:
    C052C392F1G5TA
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC052C392F1G5TA.pdf
    Description:
    CER CAP
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    LDD Comm C0G
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    3900 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    100V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Radial
    Size / Dimension:
    0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
    Height - Seated (Max):
    0.200" (5.08mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Lead Style:
    Formed Leads
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C052C392F1G5TA on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C052C392F1G5TA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C052C392F1G5TA?
    Image C052C392F1G5TA
    Part Number C052C392F1G5TA
    Manufacturer KEMET
    Series LDD Comm C0G
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 3900 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
    Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm)