    KEMET C052C472F1G5CA7301
    Part No.:
    C052C472F1G5CA7301
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC052C472F1G5CA7301.pdf
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Capacitance:
    4700 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    100V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
    Height - Seated (Max):
    0.245" (6.22mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C052C472F1G5CA7301 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C052C472F1G5CA7301 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C052C472F1G5CA7301?
    Image C052C472F1G5CA7301
    Part Number C052C472F1G5CA7301
    Manufacturer KEMET
    Series LDD Comm C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 4700 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
    Height - Seated (Max) 0.245" (6.22mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm)