    KEMET C052C821F2G5CA
    Part No.:
    C052C821F2G5CA
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC052C821F2G5CA.pdf
    Description:
    CAP CER RAD
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    LDD Comm C0G
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    820 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    200V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Radial
    Size / Dimension:
    0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
    Height - Seated (Max):
    0.245" (6.22mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Lead Style:
    Formed Leads
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C052C821F2G5CA on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C052C821F2G5CA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C052C821F2G5CA?
    Image C052C821F2G5CA
    Part Number C052C821F2G5CA
    Manufacturer KEMET
    Series LDD Comm C0G
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 820 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 200V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
    Height - Seated (Max) 0.245" (6.22mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm)