    KEMET C0603H103K3GAGTU
    Part No.:
    C0603H103K3GAGTU
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC0603H103K3GAGTU.pdf
    Description:
    CAP CER 0603
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    SMD Indust C0G HT200C
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    10000 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    25V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 200°C
    Features:
    Low ESL, High Temperature
    Ratings:
    Applications:
    Downhole
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.034" (0.87mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C0603H103K3GAGTU on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C0603H103K3GAGTU price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C0603H103K3GAGTU?
    Image C0603H103K3GAGTU
    Part Number C0603H103K3GAGTU
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Indust C0G HT200C
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 10000 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 25V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 200°C
    Features Low ESL, High Temperature
    Ratings -
    Applications Downhole
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)