    KEMET C062C103F2G5CA7301
    Part No.:
    C062C103F2G5CA7301
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC062C103F2G5CA7301.pdf
    Description:
    CAP CER RAD MONO
    Series:
    LDD Comm C0G
    Capacitance:
    10000 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    200V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Radial
    Size / Dimension:
    0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
    Height - Seated (Max):
    0.300" (7.62mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Lead Style:
    Straight
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C062C103F2G5CA7301 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C062C103F2G5CA7301 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C062C103F2G5CA7301?
    Image C062C103F2G5CA7301
    Part Number C062C103F2G5CA7301
    Manufacturer KEMET
    Series LDD Comm C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 10000 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 200V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
    Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm)