    KEMET C0805C331J5RACAUTO
    Part No.:
    C0805C331J5RACAUTO
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC0805C331J5RACAUTO.pdf
    Description:
    CAP CER 330PF 50V X7R 0805
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    SMD Auto X7R
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    330 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive, Bypass, Decoupling
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.035" (0.88mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C0805C331J5RACAUTO on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C0805C331J5RACAUTO price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C0805C331J5RACAUTO?
    Image C0805C331J5RACAUTO
    Part Number C0805C331J5RACAUTO
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Auto X7R
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 330 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive, Bypass, Decoupling
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.035" (0.88mm)