    KEMET C1206C273F5GACTU
    Part No.:
    C1206C273F5GACTU
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC1206C273F5GACTU.pdf
    Description:
    CAP CER 0.027UF 50V C0G/NP0 1206
    Series:
    SMD Comm C0G
    Capacitance:
    0.027 µF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    50V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Applications:
    General Purpose
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C1206C273F5GACTU on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C1206C273F5GACTU price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1206C273F5GACTU?
    Image C1206C273F5GACTU
    Part Number C1206C273F5GACTU
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.027 µF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)