    KEMET C1206C823F5GACAUTO
    Part No.:
    C1206C823F5GACAUTO
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC1206C823F5GACAUTO.pdf
    Description:
    CAP CER 1206
    Series:
    SMD Auto C0G
    Capacitance:
    0.082 µF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    50V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C1206C823F5GACAUTO on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C1206C823F5GACAUTO price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1206C823F5GACAUTO?
    Image C1206C823F5GACAUTO
    Part Number C1206C823F5GACAUTO
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Auto C0G
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.082 µF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)