    KEMET C1206H561J5GACTU
    Part No.:
    C1206H561J5GACTU
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC1206H561J5GACTU.pdf
    Description:
    CAP CER 1206
    Series:
    SMD Indust C0G HT200C
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Capacitance:
    560 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 200°C
    Features:
    Low ESL, High Temperature
    Ratings:
    Applications:
    Downhole
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.035" (0.88mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C1206H561J5GACTU on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C1206H561J5GACTU price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1206H561J5GACTU?
    Image C1206H561J5GACTU
    Part Number C1206H561J5GACTU
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Indust C0G HT200C
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 560 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 200°C
    Features Low ESL, High Temperature
    Ratings -
    Applications Downhole
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.035" (0.88mm)