    KEMET C1206X273F3TACAUTO
    Part No.:
    C1206X273F3TACAUTO
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC1206X273F3TACAUTO.pdf
    Description:
    CAP CER 1206 27NF 25VDC X8G 1%
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    SMD Auto X8G HT150C Flex
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.027 µF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    25V
    Temperature Coefficient:
    X8G
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Low ESL, Soft Termination, High Temperature
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension:
    0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.039" (0.98mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C1206X273F3TACAUTO on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C1206X273F3TACAUTO price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1206X273F3TACAUTO?
    Image C1206X273F3TACAUTO
    Part Number C1206X273F3TACAUTO
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Auto X8G HT150C Flex
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.027 µF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 25V
    Temperature Coefficient X8G
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, Soft Termination, High Temperature
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.039" (0.98mm)