    KEMET C1206X333F3TACAUTO
    Part No.:
    C1206X333F3TACAUTO
    Description:
    CAP CER 1206 33NF 25VDC X8G 1%
    Series:
    SMD Auto X8G HT150C Flex
    Capacitance:
    0.033 µF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    25V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive, Boardflex Sensitive
    Size / Dimension:
    0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.039" (0.98mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C1206X333F3TACAUTO on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C1206X333F3TACAUTO price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1206X333F3TACAUTO?
    Image C1206X333F3TACAUTO
    Part Number C1206X333F3TACAUTO
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Auto X8G HT150C Flex
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.033 µF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 25V
    Temperature Coefficient X8G
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, Soft Termination, High Temperature
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive, Boardflex Sensitive
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.039" (0.98mm)