    KEMET C1206X333F3TACTU
    Part No.:
    C1206X333F3TACTU
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Description:
    CAP CER 1206 33NF 25VDC X8G 1%
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    SMD Comm X8G HT150C Flex
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.033 µF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    25V
    Temperature Coefficient:
    X8G
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Low ESL, Soft Termination, High Temperature
    Ratings:
    Applications:
    Boardflex Sensitive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension:
    0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.039" (0.98mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C1206X333F3TACTU on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C1206X333F3TACTU price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1206X333F3TACTU?
    Image C1206X333F3TACTU
    Part Number C1206X333F3TACTU
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm X8G HT150C Flex
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.033 µF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 25V
    Temperature Coefficient X8G
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, Soft Termination, High Temperature
    Ratings -
    Applications Boardflex Sensitive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.039" (0.98mm)