    KEMET C1206X333F5TACAUTO
    Part No.:
    C1206X333F5TACAUTO
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC1206X333F5TACAUTO.pdf
    Description:
    CAP CER 0.033UF 50V X8G 1206
    Series:
    SMD Auto X8G HT150C Flex
    Capacitance:
    0.033 µF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    50V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Low ESL, High Temperature
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive, SMPS Filtering, Bypass, Decoupling, Boardflex Sensitive
    Size / Dimension:
    0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.039" (0.98mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C1206X333F5TACAUTO on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C1206X333F5TACAUTO price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1206X333F5TACAUTO?
    Image C1206X333F5TACAUTO
    Part Number C1206X333F5TACAUTO
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Auto X8G HT150C Flex
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.033 µF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X8G
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, High Temperature
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive, SMPS Filtering, Bypass, Decoupling, Boardflex Sensitive
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.039" (0.98mm)