    KEMET C1206X333F5TACTU
    Part No.:
    C1206X333F5TACTU
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC1206X333F5TACTU.pdf
    Description:
    CAP CER 0.033UF 50V X8G 1206
    Series:
    SMD Comm X8G HT150C Flex
    Capacitance:
    0.033 µF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    50V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Low ESL, High Temperature
    Ratings:
    Applications:
    SMPS Filtering, Bypass, Decoupling, Boardflex Sensitive
    Size / Dimension:
    0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.039" (0.98mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C1206X333F5TACTU on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C1206X333F5TACTU price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1206X333F5TACTU?
    Image C1206X333F5TACTU
    Part Number C1206X333F5TACTU
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm X8G HT150C Flex
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.033 µF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X8G
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, High Temperature
    Ratings -
    Applications SMPS Filtering, Bypass, Decoupling, Boardflex Sensitive
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.039" (0.98mm)