    KEMET C1206X912F3TACTU
    Part No.:
    C1206X912F3TACTU
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC1206X912F3TACTU.pdf
    Description:
    CAP CER 1206 9.1NF 25VDC X8G
    Series:
    SMD Comm X8G HT150C Flex
    Capacitance:
    9100 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    25V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Low ESL, Soft Termination, High Temperature
    Ratings:
    Applications:
    Boardflex Sensitive
    Size / Dimension:
    0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.039" (0.98mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C1206X912F3TACTU on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C1206X912F3TACTU price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1206X912F3TACTU?
    Image C1206X912F3TACTU
    Part Number C1206X912F3TACTU
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm X8G HT150C Flex
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 9100 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 25V
    Temperature Coefficient X8G
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features Low ESL, Soft Termination, High Temperature
    Ratings -
    Applications Boardflex Sensitive
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.039" (0.98mm)