    KEMET C1812C225J5RAC7800
    Part No.:
    C1812C225J5RAC7800
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC1812C225J5RAC7800.pdf
    Description:
    CAP CER 2.2UF 50V X7R 1812
    Series:
    SMD Comm X7R
    Capacitance:
    2.2 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Applications:
    Bypass, Decoupling
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.106" (2.70mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C1812C225J5RAC7800 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C1812C225J5RAC7800 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1812C225J5RAC7800?
    Image C1812C225J5RAC7800
    Part Number C1812C225J5RAC7800
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm X7R
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 2.2 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications Bypass, Decoupling
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.106" (2.70mm)