    KEMET C1812C563F3JACAUTO
    Part No.:
    C1812C563F3JACAUTO
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC1812C563F3JACAUTO.pdf
    Description:
    CAP CER 0.056UF 25V U2J 1812
    Series:
    SMD Auto U2J
    Capacitance:
    0.056 µF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    25V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL, Low Dissipation Factor
    Applications:
    Automotive
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.043" (1.10mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C1812C563F3JACAUTO on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C1812C563F3JACAUTO price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1812C563F3JACAUTO?
    Image C1812C563F3JACAUTO
    Part Number C1812C563F3JACAUTO
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Auto U2J
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.056 µF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 25V
    Temperature Coefficient U2J
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL, Low Dissipation Factor
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.043" (1.10mm)