    KEMET C1812T105K5RCL7025
    Part No.:
    C1812T105K5RCL7025
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC1812T105K5RCL7025.pdf
    Description:
    1.00UF 50.0V
    Series:
    SMD COTS X7R
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    COTS
    Applications:
    High Reliability, Bypass, Decoupling
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.055" (1.40mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C1812T105K5RCL7025 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C1812T105K5RCL7025 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1812T105K5RCL7025?
    Image C1812T105K5RCL7025
    Part Number C1812T105K5RCL7025
    Manufacturer KEMET
    Series SMD COTS X7R
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings COTS
    Applications High Reliability, Bypass, Decoupling
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)