    KEMET C1812X124F3JAC7800
    Part No.:
    C1812X124F3JAC7800
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC1812X124F3JAC7800.pdf
    Description:
    CAP CER 0.12UF 25V U2J 1812
    Series:
    SMD Comm U2J Flex
    Capacitance:
    0.12 µF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    25V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Applications:
    Boardflex Sensitive
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.043" (1.10mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C1812X124F3JAC7800 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C1812X124F3JAC7800 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1812X124F3JAC7800?
    Image C1812X124F3JAC7800
    Part Number C1812X124F3JAC7800
    Manufacturer KEMET
    Series SMD Comm U2J Flex
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.12 µF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 25V
    Temperature Coefficient U2J
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
    Ratings -
    Applications Boardflex Sensitive
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.043" (1.10mm)